Відбудеться семінар дослідників східних філософій

19 Вересня 2023, 10:54
Наука. Університет. Фото ілюстративне 393
Наука. Університет. Фото ілюстративне

Наприкінці вересня відбудеться семінар дослідників східних філософій на тему «Анімістичний поворот в сучасній антропології і дослідження індигенних спільнот».

Наукова подія відбудеться 26 вересня 2023 о 16:00, – повідомили в Інституті філософії імені Григорія Сковороди. 

Серед доповідачів: 

  • Віталій Щепанський, незалежний дослідник із Рівного.
  • Тарас Маменко, Інститут філософії  

До участі в семінарі запрошені: 

  • Юрій Джулай, Києво-Могилянська академія,
  • Ніна Поліщук, Інститут філософії

«Концепції анімізму, представлені в сучасній антропології, перебувають під впливом відчутних змін внаслідок процесів глобалізації. Особливо, це помітно в середовищі індигенних (традиційних/архаїчних) спільнот, що складаються із людських та не-людських істот. Однак, такі зміни зазвичай залишаються сліпою плямою для багатьох гуманітарних наук. У власних публікаціях дослідники часто описують індигенні спільноти як «заморожені» суспільства, що спричиняє певну стагнацію методологічних підходів до вивчення таких змін», – зазначають організатори.

Під час семінару презентують методологічні підходи та теоретичні моделі онтологічного повороту в антропології та їхня спроможність пояснити незворотні зміни (пост)колоніальних спільнот, включаючи азійський регіон. 

Учасники обговорять спробу розширення герменевтичної варіації інтерпретацій співіснування людських та нелюдських спільнот, запропоновану Едуардо Коном на основі філософії Чарльза Пірса. 

«У своїх підходах дослідники, не зважаючи на припущення про нестабільність ідентичності та рухливий онтологічний статус сутностей та істот, не відмовляються від онтологічного персоналізму. Концептуальний вихід із складної ситуації полягає в реляційних онтологіях, запропонованих вищезгаданими вченими, акцент у яких приділяється не концепції особистості, а мінливим відносинам між акторами. Такі гнучкі та ситуативні варіації дозволяють ситуативно скасовувати поняття особистості та ідентичності, вони надають можливість змінювати стосунки з не-людськими сутностями та переглядати їхній онтологічний статус. Це також може сприяти кращому розумінню та вивченню природи авторства релігійних і філософських текстів, які приписуються не-людським акторам (духам, божествам тощо). Через розгляд запропонованих методологій та підходів можна виявити більш сприйнятливі моделі для осмислення світогляду індигенних колективів у (пост)колоніальних суспільствах», – додають організатори.

Для кращого розуміння контексту, що буде обговорюватися під час семінару, організатори радять охочим ознайомитися з книгою: Eduardo Kohn «How Forests Think: Toward an Anthropology Beyond the Human», University of California Press, 2013.

Коментар
14/07/2024 Субота
13.07.2024
12.07.2024
11.07.2024