Луцька науковиця виступила на відкритті Зимової школи у Варшавському університеті

28 Листопада 2023, 19:19
Науковиця Олена Маланій. Фото з архіву 1417
Науковиця Олена Маланій. Фото з архіву

Олена Маланій – доцентка кафедри української літератури Волинського національного університету імені Лесі Українки виступила на відкритті Зимової наукової школи у Варшавському університеті.

Тут відкрили зимову школу кафедри україністики «Символічна культура та ідентичність», – пише «Монітор волинський».

У програмі заходів – зустрічі з лекторами та обговорення наболілих проблем сучасності. 

Олена Маланій прочитала лекцію на тему «Еротика в українській літературі: від Івана Котляревського до Андрія Любки». Свій виклад вона присвятила рідній кафедрі української літератури, яка є однією з найдавніших в університеті та цьогоріч відзначає 70-літній ювілей.

Під час лекції. Фото: Монітор волинський
Під час лекції. Фото: Монітор волинський

Викладачка часто пропонує студентам оригінальні навчальні курси на вибір. Окрім еротики в літературі, вона започаткувала для вивчення «Гастрономічний код в українській літературі, або Смачну літературу». А ще тривалий час керує проєктом «Слово: аудіобібліотека української літератури» на YouTube. Всі охочі можуть прослухати численні аудіотвори української літератури, які читають студенти і викладачі волинського університету.

Під час лекції «Еротика в українській літературі: від Івана Котляревського до Андрія Любки» лекторка наголосила, що в літературі не було «заборонених» тем, тому еротична тематика має бути також предметом вивчення молодих науковців.

Олена Маланій представила історичний зріз «пікантної» тематики від найдавніших україномовних творів до сучасної української літератури. Понад 200 років літературного процесу вона подала структуровано, з численними цитатами з текстів та багатим ілюстративним матеріалом.

Іван Котляревський, Тарас Шевченко, Іван Франко, Ольга Кобилянська, Леся Українка, Степан Руданський сміливо говорили й писали про свої сексуальні переживання, вміли красиво описувати пережиті чи омріяні інтимні деталі.

Початок минулого століття став революцією у відтворенні людського тіла і прагнень. Михайль Семенко апробовує свою образну інтонацію в зображенні еротичних сцен. Наталія Лівицька-Холодна описує сміливе кохання, яке майже завжди було забороненим. Лекторка говорила теж про інтелектуальну еротику Віктора Домонтовича, відверте зізнання Дмитра Павличка, скромне потаємне Євгена Гуцала, чорний гумор та еротику Юрка Винничука, а ще представників різних поколінь, шкіл і груп.

Слухачі висловили побажання організовувати подібні виступи частіше. Олена Маланій своїм виступом вкотре продемонструвала, що українська література може зацікавити не лише українського читача, але й закордонного, бо в ній немає заборонених тем.

Досі лунає шквал дискусій щодо того, як потрібно говорити про мистецтво, красу та еротику як їх складову. «Не будьмо псевдоцнотливими і сприймаймо еротику в літературі, як і еротику в живописі чи скульптурі», – зазначила дослідниця. 

Переглянути запис можна за покликанням.

Коментар
26/02/2024 Понеділок
26.02.2024
24.02.2024
23.02.2024