Історик Юрій Данилець презентував дослідження про історію церкви на Закарпатті

07 Грудня 2023, 14:18
Історик під час презентації досліджень. Фото: Медіацентр УжНУ 451
Історик під час презентації досліджень. Фото: Медіацентр УжНУ

Історик православної церкви на теренах Закарпаття Юрій Данилець презентував книгу про православні монастирі Хустського, Тячівського районів, сіл Липча та Домбоки.

Про це повідомили у медіацентрі Ужгородського національного університету. 

Історією церкви науковець зацікавився ще в студентські роки. Розповідає, що багато інформації з’явилося у 90-х роках, як відкрився доступ до документів архіву СБУ. 

«Коли я переглядав наявні дослідження православної церкви, стикався з тим, що про Закарпаття не було жодної інформації, бо воно у конкретний період не входило до російської імперії, до СРСР. Про наш край історики в Києві знають вкрай мало. А щодо церкви, то матеріали було надзвичайно важко знайти. Після того, як мені вдалося все ж щось розшукати і видати монографію «Православна церква на Закарпатті у першій половині ХХ ст», почав досліджувати державно-церковні відносини, контакти православної церкви з іншими конфесіями, репресії радянського режиму представників православної церкви нашого краю», – ділиться Юрій Данилець.

Під час презентації досліджень. Фото: Медіацентр УжНУ
Під час презентації досліджень. Фото: Медіацентр УжНУ

Науковець презентував монографію «Православна церква на Закарпатті у першій половині ХХ ст», а також праці, присвячені архієпископу Савватію, Олексію Кабалюку, одній із перших ігумень жіночих монастирів у селі Липча Параскеві (у схимі Ніна Прокоп) та новинку – колективну монографію «У світлі Божої слави».

У презентованих дослідженнях йдеться про життєвий шлях різних релігійних діячів.

«У світлі Божої слави» розповідає про життя та духовну діяльність архімандрита Вікентія (Ороса), який був засуджений на 25 років за «співпрацю з буржуазними націоналістами», – каже історик.

Постать церковника розкривається через спогади старожилів, історію Драгівського й Углянського монастирів, кримінальну справу ченця, яка зберігається в архіві СБУ у Києві. Остання стала основою для відповідного розділу авторства Юрія Данильця. 

Джерельною базою для науковця послужили також інші державні, монастирські, приватні, єпархіальні архіви. 

У видання, над яким команда істориків і священників працювала кілька років, увійшли також документи, особова справа, витяги з кримінальної справи, фотографії з життя ченця. Велика частина інформації у виданні публікується вперше.

Нині Юрій Данилець продовжує досліджувати історію православної церкви першої половини ХХ ст, зокрема діяльність архімандрита Андрія Коломацького (протоієрей Всеволод Коломацький), який побудував на Закарпатті, зокрема в Ужгороді, чимало православних храмів у 20–30 роках. 

Каже, інформації дуже мало: потрібні матеріали розкидані по архівах не лише України, а й Чехії, Словаччини, Румунії, Угорщини, Польщі, США. Тож, попереду у науковця багато роботи.

Коментар
14/07/2024 Субота
13.07.2024
12.07.2024
11.07.2024