В Острозі вчений із херсонського вишу розповів про дві редакції правопису

07 Грудня 2023, 19:17
В Острозі вчений із херсонського вишу розповів про дві редакції правопису 1192
В Острозі вчений із херсонського вишу розповів про дві редакції правопису

В Острозі відбулася зустріч з ученим-лінгводидактом, дійсним членом Української академії акмеології, професором Херсонського державного університету Сергієм Омельчуком.

Подію провели в Острозькій академії 7 грудня.

 Зі вступним словом звернувся завідувач кафедри української мови і літератури Віталій Максимчук.

«Сергій Аркадійович – автор понад 250 наукових праць з українського правопису і багатьох аспектів, що стосуються української літературної мови. Окрім того, співавтор 10 підручників з української мови для 5–9 класів, заслужений діяч науки й техніки України. Тема лекції дуже цікава, адже наш правопис – це документ, що мав освітити шлях у світле майбутнє, а став творінням політичних інтриг і лінгвістичних двобоїв. Це той документ, який повертає нас до джерел нашої ідентичности», – заявив Віталій Максимчук. 

На початку лекції Сергій Омельчук насамперед пояснив, що 2019 року не було запроваджено нового українського правопису. Вносили зміни, доповнення та уточнення до попередньої редакції. На них гість і звернув увагу під час зустрічі.

Він розповів про основні внутрішні суперечливості у дотриманні правильності норм в українському правописі 2019 року. Ще Сергій Аркадійович визначив аспекти варіантности представлення правописного кодексу в ухваленому постановою Кабінету міністрів правописі та його друкованій версії від видавництва «Наукова думка», запропонував присутнім висловити свої думки щодо вживання фемінітивів, певних термінів і закінчень.

  Усі охочі змогли поставити лектору питання. Найбільше авдиторію цікавили нормативність друкованої та електронної версій правопису, Проте найдовше слухачі з гостем обговорювали вживання окремих фемінітивних форм. Сергій Омельчук озвучив свою думку щодо варіативного та традиційного написання категорій слів.

«Є поняття мовної компетентности, мовної свідомости. Якщо ми знаємо норми, але застосовуємо їх лише на трафаретних підручникових прикладах, то ми не здатні виходити за систему. Ми не можемо тоді вважати себе компетентним мовцем. Бо компетентний мовець – це той, хто знаходить закономірність і застосовує її на нових лексичних масивах. Не може український правопис, не може жоден словник зібрати й узагальнити всі ті реальні назви понять, які існують нині. Бо мова – це система правил. Їх треба знати та вміти застосовувати», – розповів лектор.

Під час зустрічі студенти дізналися нове та укріпили наявні знання. «Правопис – це нормативний документ, офіційно затверджений. Тому ми маємо послуговуватися ним, попри те, яким би недосконалим він не був», – прокоментував студент Лука Лінник.

Анастасія ПОПЕРЕЧНА

Коментар
26/02/2024 Понеділок
26.02.2024
24.02.2024
23.02.2024