У Міносвіти відновили формульний принцип розподілу фінансування закладів вищої освіти: про що йдеться
Міністерство освіти і науки України відновило формульний принцип у розподілі бюджетного фінансування між закладами вищої освіти, тепер розмір державних коштів для кожного університету визначатимуть з огляду на п'ять основних критеріїв, яким повинні відповідати виші.
Про це повідомили на сайті Міносвіти.
Зокрема, йдеться про:
- контингент студентів – загальна кількість тих, хто навчається за кошти державного бюджету;
- наукова практика, діяльність – кількість коштів (приведено на одного працівника), які виш заробив від надання науково-технічних, консультаційних послуг або отримав у формі грантів на наукові розробки;
- інтернаціоналізація – місце в міжнародних рейтингах чи участь у європейських проєктах Еразмус+;
- працевлаштування – відсоток випускників, які працевлаштовані, згідно з даними від Пенсійного фонду;
- регіональний коефіцієнт – для підтримання закладів освіти найбільш вразливих, нині прифронтових регіонів.
Одним із ключових чинників розподілу, все ж буде контингент студентів, тобто кількість вступників, які обрали навчання в конкретному закладі освіти на державному замовленні.
«Таким чином ми робимо крок до реалізації важливого принципу управління в системі вищої освіти – «гроші ходять за студентом». Тобто державне фінансування залежить не від того, скільки потенційно міг би забезпечити той чи інший заклад вищої освіти, а від реальної кількості студентів, які обрали саме цей університет, виборовши право на навчання за кошти державного бюджету. Така модель допоможе підвищити адресність використання державних коштів», – сказав Михайло Винницький.
Нагадаємо, формульний підхід розподілу фінансування був розроблений Міносвіти у 2019 році, його застосовували з 2020-го.
Втім, цей механізм тимчасово призупинили з початком повномасштабного вторгнення у 2022 році.