Як втілюватимуть у життя норму закону про 24 дитини в першому класі

17 Червня 2024, 12:48
Як втілюватимуть у життя норму закону про 24 дитини в першому класі 1088
Як втілюватимуть у життя норму закону про 24 дитини в першому класі

З нового навчального року змінюється максимальна наповнюваність класів початкової школи – кількість учнів у класі державного, комунального закладу освіти не може становити менше ніж п'ять та більше ніж 24 учні. 

Відповідна норма частини два статті 12 Закону «Про повну загальну середню освіту» набере чинності з 1 вересня 2024 року. Про це інформують на сайті освітнього омбудсмена.

Відповідно до норми, гранична межа наповнюваності у 24 учні, стосується лише перших класів. А максимальна наповнюваність початкових класів, які розпочали навчання у попередніх навчальних роках, залишається в тих нормативах, які діяли до набрання чинності норми про 24 учні. 

Тобто теперішні 2-4 класи Нової української школи не переформатовуватимуть. У них і надалі може навчатися більш як 24 учні. Максимум 24 учні мають бути лише в 1-х класах, до яких зараз триває набір.

Під час воєнного стану, норма наповнюваності чинна не для всіх форм навчання. У перших класах з очною формою навчання не може навчатися більше ніж 24 учні. 

У класах з дистанційною формою навчання, на період воєнного стану, може навчатися більше ніж 24 учні.

Змішаний формат навчання передбачає очне навчання з використанням технологій дистанційного навчання. Тому ця норма застосовується до класів зі змішаним форматом навчання. 

 Порядок поділу класів на групи під час вивчення окремих навчальних предметів, інтегрованих курсів у закладах освіти встановлюють у Міносвіти.

А  для вивчення навчальних предметів, курсів, інтегрованих курсів, можуть формувати та функціонувати міжкласні групи, що включатимуть учнів різних класів одного або різних років навчання.

Зазначимо, що формула розподілу освітньої субвенції  не враховує змін нової наповнюваності класів.

Що стосується виконання норми наповнюваності, аби усі діти, які мають право на першочергове зарахування, були зараховані, директор школи може: 

  • за узгодженням із засновником відкрити додатковий клас чи класи, зокрема інклюзивні чи спеціальні;
  • внести необхідні зміни до організації освітнього процесу; 
  • вивільнити приміщення, що використовуються не за призначенням, зокрема шляхом припинення орендних відносин.

Проте, зменшення наповнюваності перших класів може викликати необхідність створення більшої кількості таких класів та для цього потрібні матеріально-технічне забезпечення й фінансування, тому засновники закладів освіти повинні завчасно готуватися. 

Також чим більше у школі класів, тим складніше під час очної форми чи змішаного формату навчання організувати освітній процес з урахуванням місткості укриттів.

Що стосується шкіл у сільській місцевості, якщо максимальна кількість майбутніх першокласників умовно кажучи, складає 27 осіб, а відкрити два класи з умовною кількістю 14 та 13 осіб громада фінансової спроможності немає:

«Якщо кількість дітей, які мають право на першочергове зарахування, все одно перевищує спроможність закладу освіти, орган, у сфері управління якого перебуває заклад освіти, невідкладно має запропонувати батькам цих дітей перелік закладів освіти, максимально доступних і наближених до місця проживання дитини, а також сприяти зарахуванню дітей до тих закладів, які обрали батьки. Для таких дітей засновник обов’язково має забезпечити підвезення до найближчого закладу освіти, що визначено статтею 13 Закону України «Про освіту», – повідомили на сайті освітнього омбудсмена.

На думку омбудсмена, нині втілити норму про наповнюваність початкових класів є складним завданням. Це стосується нестачі фінансування та коротких термінів реалізації. 

Тому освітній омбудсмен надіслав запит до Міністерства освіти і науки України з проханням надати роз’яснення щодо зазначених проблемних питань.

Коментар
16/07/2024 Вівторок
16.07.2024
15.07.2024