В Україні презентували результати дослідження про забезпечення функціонування державної мови в освіті: результати

12 Липня 2024, 16:45
В Україні презентували результати дослідження про забезпечення функціонування державної мови в освіті 719
В Україні презентували результати дослідження про забезпечення функціонування державної мови в освіті

Руслан Гурак, Голова Державної служби якості освіти України і Тарас Кремінь, Уповноважений із захисту державної мови, презентували результати дослідження про забезпечення функціонування державної мови в освітньому процесі у закладах загальної середньої освіти у 2023–2024 навчальному році.

Презентація відбулася 11 липня. Про це інформують на сайті Державної служби якості освіти.

«На третій рік повномасштабної війни частка респондентів, які послуговуються українською мовою як в освітньому процесі, так і в побуті, дещо зменшилася. У східному й південному макрорегіонах у повсякденному спілкуванні учасників освітнього процесу переважає російська мова. Водночас батьки учнів і учениць стали більш консолідованими у підтримці державної мови в усіх сферах життя. Є тенденція до постійного вдосконалення знання державної мови», – зазначив Руслан Гурак.

Тарас Кремінь зауважив, що попит на українську мову незмінний, попри статистичні показники.

Після початку повномасштабної війни спостерігалося збільшення вживання української мови в освітньому процесі.

Однак у поточному навчальному році – реакція інша зворотна. Можливо, це пов’язано з тим, частка старшокласників зменшилася на 17%, батьків на 11% і вчителів на 8%, які українську вважають рідною мовою.

Частина учасників освітнього процесу, які вважають українську рідною, у побуті спілкуються як українською, так і російською та переважно російською мовами. 

Одначе 15% учнів та учениць, які у повсякденному житті використовують переважно російську, все ж російськомовному співрозмовнику відповідатимуть українською. Імовірно, так діти демонструють свою національну ідентичність.

Серед учнівства спостерігається зменшення на 8% кількості респондентів, які під час уроків та перерв спілкуються між собою лише українською мовою, 41% респондентів — під час перерв, а половина — під час уроків.

Якщо у школі діти активніше використовують державну мову, то за її межами, у колі друзів та вдома, цей відсоток знижується: менш як 40% учнів та учениць спілкуються суто українською, п’ята частина – як українською, так і російською мовами однаковою мірою.

На 18% збільшилася частка вчителів, які зауважили, що діти спілкуються лише державною мовою: 43% цьогоріч проти 25% минулого року.

 На 9% збільшилася частка вчителів, які оцінили знання дітей на рівні вільного володіння українською мовою.

Також нині менше учнів та учениць спілкуються українською мовою під час онлайн-спілкування. Частка старшокласників, які спілкуються українською мовою в інтернеті, зменшилася на 6% відносно минулого навчального року. 

Опитані учні вказали, що 78% вчителів спілкуються під час уроків тільки українською мовою, торік цей відсоток становив 82, а 69% респондентів зазначили, що таке саме спілкування відбувається і під час перерви – 74% у минулому навчальному році, 5% вказали, що вчителі на перервах спілкуються як українською, так і російською однаковою мірою.

За спостереженнями батьків, у 93% закладів загальної середньої освіти, де навчаються їхні діти, освітній процес відбувається суто українською мовою.  У спілкуванні з колегами 88% вчителів підтримують розмову лише українською мовою, а 9% – переважно українською.

Частка батьків, які зазначили, що вчителі надають навчальні матеріали та домашні завдання лише українською збільшилася на 3%: 96% проти 93% торік, проте у відповідях самих учителів є зниження на 4%: 93% проти 89% торік.

Зазначимо, що Збір даних тривав 25 квітня по 10 травня 2024 року шляхом онлайн-анкетування учасників освітнього процесу. 

В опитуванні взяли участь 7031 учнів та учениць, 18 788 батьків та законних представників здобувачів освіти й 4000 вчителів.

Коментар
06/11/2024 Середа
06.11.2024
05.11.2024