Як у новому навчальному році викладати предмети та інтегровані курси у школах: методичні рекомендації
Міністерство освіти і науки України опублікувало Інструктивно-методичні рекомендації щодо викладання навчальних предметів та інтегрованих курсів у закладах загальної середньої освіти у 2024 – 2025 навчальному році.
Про це повідомили на сайті Міністерства освіти і науки України.
У документі опубліковані інструкції для викладання в початкових класах, а також у 5 – 11 класах з предметів та інтегрованих курсів таких освітніх галузей:
- Мовно-літературної;
- Математичної;
- Природничої;
- Соціальної і здоровʼязбережувальної;
- Громадянської та історичної;
- Технологічної;
- Інформатичної;
- Мистецької;
- Фізичної культури.
Також додатково винесли рекомендації для викладання іноземних мов і «Захисту України».
У рекомендаціях розʼяснили зміни до Типової освітньої програми для 5 – 9 класів. У документі наголошують, що заклад освіти може збільшувати мінімальну кількість годин, визначену типовим навчальним планом на навчальний предмет та інтегрований курс.
Загалом у рекомендаціях йдеться:
- для педагогів, які викладатимуть громадянську освіту у 6 та 7 класах пропонують два способи реалізації процесу:
включити питання громадянської освіти в курс історії України у 6 класі в програму інтегрованого курсу історії, у 7 класі в програму курсу історії України. Та відобразити це в навчальній програмі, яку затверджує педагогічна рада закладу освіти, додаючи визначені для громадянської освіти години до історії України або інтегрованого курсу; - проводити курс громадянської освіти в другому семестрі. Тут радять керуватися тим, що Типова освітня програма рекомендує навчальні предмети та курси з навчальним навантаженням 0,5 години на тиждень вивчати впродовж одного семестру;
- у рекомендаціях до викладання навчальних предметів та інтегрованих курсів мовно-літературної освітньої галузі наголошено, що вивчення текстів напам'ять не є обовʼязковим Також немає вимоги робити записи про результати перевірки результатів вивчення творів напам'ять та виставлення оцінок у журнал;
- індивідуальне оцінювання говоріння і читання рекомендовано проводити в межах поточного оцінювання учнівства. Для цих видів навчальної діяльності не потрібно відводити окремих уроків, визначати стовпець без дати на сторінці журналу;
- у початковій освіті передбачили розширення соціокультурного компонента змісту питаннями енергоефективності й енергоетикету й відповідального споживання, зокрема в побуті.
Зазначимо, що у рекомендаціях визначили й те, норм якого правопису повинні дотримуватися у школах.
Зокрема йдеться про те, що 22 травня 2024 року сплив п’ятирічний перехідний період для чинного Українського правопису, постанова Кабінету Міністрів України від 22 травня 2019 року № 437. Тому у 2024 – 2025 навчальному році заклади загальної середньої освіти мають обов’язково дотримуватися норм чинного Українського правопису.
Детально із рекомендаціями можна ознайомитися тут.