Помилки у підручниках: нардепка Наталія Піпа розповіла про новий механізм контролю
У перший місяць навчання в підручнику української мови виявили карту України без Криму, а у «Захисті Вітчизни» було фото російських солдатів замість українських.
Як забезпечити, щоб подібні помилки не повторювались у підручниках, які друкуються за державні гроші, які механізми контролю можуть допомогти у цьому Район Освіта запитала у Наталі Піпи, народної депутатки, секретарки Комітету освіти, науки та інновацій Верховної Ради.
«Проблема з підручниками має глибоке коріння. Інститут модернізації змісту освіти, яким керував Ігор Баженов, мав значний досвід у книговиданні. Але чинна процедура відбору та контролю підручників потребує вдосконалення», – розповіла Наталія Піпа в ефірі «Вечірнього Району».
Процедура відбору підручників включає кілька етапів.
Коли підручник отримує гриф, видавець може почати друкувати, але державне замовлення охоплює тільки певний тираж, який замовляють школи.
Важливо, що школи можуть обирати підручники з кількох варіантів. Якщо обраний наклад маленький, їм можуть запропонувати інші варіанти. Проблема в тому, що вчителі часто обирають старі підручники, до яких вони звикли, замість нових, що відповідають сучасним стандартам Нової української школи.
Наталія Піпа нагадала, що під час перебування на посаді Лілії Гриневич був створений Український інститут розвитку освіти, який взяв на себе функцію контролю за підручниками. Інститут почав свою роботу з 1 вересня цього року. Змінилися підходи до відбору та контролю якості підручників. Й це має допомогти уникнути помилок, таких як неправильно подані дані про лікування хвороб або неправильне зображення історичних фактів.
Нагадаємо, цього року Міносвіти запровадило нововведення: деякі школи отримали нові підручники для апробації. Це дозволяє вчителям безпосередньо оцінювати підручники до їх масового друку. Школи, що погодилися на тестування, надаватимуть відгуки, що допоможе в подальшій корекції та вдосконаленні підручників.
Після отримання відгуків від шкіл буде вирішено, чи друкувати підручники у великому тиражі, чи потрібно вносити зміни. Це дозволяє забезпечити, що підручники відповідають сучасним вимогам і не містять помилок.
Раніше ми повідомляли: у підручнику з української мови для 7 класу надрукували мапу України без Криму: що каже авторський колектив.