Міносвіти розпочинає громадське обговорення законопроєкту про реформу старшої школи

09 Жовтня 2024, 16:09
Міносвіти розпочинає громадське обговорення законопроєкту про реформу старшої школи 931
Міносвіти розпочинає громадське обговорення законопроєкту про реформу старшої школи

Міністерство освіти і науки України оприлюднило для громадського обговорення законопроєкт для внесення змін до Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту» і «Про фахову передвищу освіту». Ці зміни створять умови для впровадження «Профільної» – реформи старшої школи.

Законопроєкт перебуватиме на громадському обговоренні до 24 жовтня 2024 року. Пропозиції відповідно до форми можна надсилати на електронну адресу: [email protected]. Про це інформують на сайті Міністерства.

Зазначимо, що у майбутньому учні ліцеїв зможуть обирати профілі навчання і дисципліни, студенти закладів професійного спрямування – дисципліни, наближені до обраної професії чи спеціальності, а громади зможуть створити умови для впровадження реформи.

Наприклад, у законопроєкті передбачили, що в ліцеях для 10 – 12 класів на кожній паралелі має бути не менше ніж чотири класи, а це 100 учнів.

Мінімальна кількість дасть змогу обʼєднувати учнів у групи для вивчення різноманітних навчальних предметів та інтегрованих курсів. Що більше учнів на паралелі, то більше груп можна створити, а отже, запропонувати учнівству ширший вибір дисциплін.

Також у законопроєкт заклали норму про те, що ліцеї мають бути переважно відокремленими від початкових шкіл де навчатимуться 1 – 4 класи й гімназій для 5 – 9 класів. Адже це збільшить можливість закладів приймати більшу кількість учнів 10 – 12 класів.

«Кабінет Міністрів України зможе передбачити винятки для окремих громад і дозволити роботу початкових шкіл і гімназій у складі ліцеїв. Наприклад, якщо відстань між закладами освіти або складні умови діставання до них не дають змоги відокремити старшу школу від решти ланок», – повідомили на сайті.

Засновниками ліцеїв можуть бути:

  •  Верховна Рада Автономної Республіки Крим;
  • обласні, міські, селищні й сільські ради;
  •  сільські, селищні й міські територіальні громади.

 Останні зможуть утворювати ліцеї на умовах співробітництва для забезпечення освіти учнівства одразу з кількох громад.

Згідно з документом Міністерство освіти і науки України розробить проєкт плану формування мережі закладів освіти за поданням обласних адміністрацій з урахуванням пропозицій сільських, селищних, міських та обласних рад. 

«До 1 вересня 2025 року Кабінет Міністрів України затвердить план формування мережі закладів освіти. Рішення уряду дасть змогу врахувати особливості й потреби різних громад, а також інтереси учнівства, зокрема щодо збалансованого представлення різних профілів у всіх областях. Адже ключовий чинник успіху реформи — надання учням можливості вибору різноманітних профілів», – повідомили на сайті.

Зміну мережі закладів загальної середньої освіти проводитимуть їхні засновники, переважно органи місцевого самоврядування, після громадського обговорення не менше ніж за три місяці, за винятком літніх місяців до ухвалення відповідного рішення.

Детально про проєкт можна дізнатися за посиланням.

 

Коментар
26/04/2025 П'ятниця
25.04.2025