Реформа старшої школи: обов'язковими для вивчення будуть сім предметів
З 2027 року старша школа в Україні зазнає змін. Учні матимуть більше можливостей для вибору профілів навчання, таких як академічний та професійний напрямки. Це дозволить глибше зануритися в обрані дисципліни або підготуватися до подальшої професійної діяльності. Поряд із базовими предметами, будуть доступні вибіркові курси, що надасть більше гнучкості та можливостей для індивідуального розвитку.
Інформують на сайті Міносвіти.
У старшокласників буде кілька можливостей:
- профіль навчання: профільні предмети учнівство вивчатиме поглиблено;
- предмети та курси в межах профілю: щоб ще більше індивідуалізувати вивчення обраного профілю, можна буде обрати окремі предмети.
- Предмети чи курси поза профілем: вибирати предмети можна буде й поза профілем. Наприклад, учень математичного профілю зможе вибрати курси природничих наук, мистецтва, літератури.
Зазначимо, що будуть предмети й для обов'язкового вивчення:
- українська мова і література;
- історія України;
- англійська мова
- математика;
- фізична культура;
- «Захист України».
Над програмами й курсами на вибір, нині у Міносвіти вже розпочали роботу, також вибір легше буде зроби в академічних ліцеях.
«Це будуть переважно великі заклади освіти з кількома паралелями старших класів. Тож учнів можна буде обʼєднати в групи для вивчення різних предметів. Що більше їх на паралелі, то ширший вибір предметів можна запропонувати. Це особливо актуально для шкіл сіл і невеликих міст, де нині замала кількість учнів не дає змоги організувати справжнє профільне навчання», – повідомили на сайті.
Випускники дев'ятих класів обиратимуть, де продовжити навчання: в академічному ліцеї або закладі професійного спрямування.
В останньому можна буде здобути професію або спеціальність паралельно з повною загальною середньою освітою. У студентів цих закладів теж буде можливість вибирати предмети, проте насамперед вони стосуватимуться обраної професії.
Нагадаємо, 1 вересня 2025 року почнеться пілотування реформи в окремих ліцеях усієї країни. Уже зараз колективи з 30 ліцеїв готуються до пілоту: створюють візії своїх закладів, співпрацюючи із закордонними ліцеями, аналізують потреби та можливості.
1 вересня 2027 року перший потік Нової української школи почне вчитися в 10 класі за новими підходами. А влітку 2030 року буде перший випуск профільної старшої школи.