Вимогу вчительки Житомирського ліцею №25 спілкуватися українською мовою на уроці визнали законною, а скаргу – необґрунтованою
До Служби освітнього омбудсмена надійшла скарга від громадської організації щодо дій Олени Федченкової, вчительки ліцею № 25 міста Житомира, яка вимагала від учнів спілкуватися українською мовою на уроці. Як зазначили у скарзі, вчителька начебто дозволяє собі під час уроків кричати на дітей, які відповідають на уроках недержавною мовою, чим нібито порушує честь та гідність учнів. До скарги були додали скріни з батьківського чату щодо вимоги спілкуватися на уроках українською мовою.
Про це інформують на сайті освітнього омбудсмена.
«При вивченні цієї справи ми з’ясували, що ліцей № 25 здійснює освітній процес за освітньою програмою, яка не передбачає вивчення мови національних меншин та корінних народів. Нагадуємо керівникам закладів освіти, учням, їх батькам та педагогічним працівникам, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Це визначено частиною 1 статті 7 Закону України «Про освіт», частиною 1 статті 5 Закону України «Про повну загальну середню освіту» частиною 1 статті 21 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», – пишуть на сайті.
У службі освітнього омбудсмена вважають неприпустимим тиск, зокрема, публічний, на педагогічних працівників закладів освіти, які виконують вимоги та обов’язки, передбачені чинним законодавством. Тому вимога щодо використання української мови під час навчальних занять не є порушенням честі та гідності здобувачів освіти, а є передбаченою чинним законодавством вимогою про мову освітнього процесу.
Зазначимо, що Міністерство освіти і науки України у своєму листі № 1/16742-23 від 27 жовтня 2023 року наголошувало, що в умовах збройної агресії Росії проти України надзвичайно важливим є завдання щодо утвердження української мови як елемента національної безпеки.
«Служба освітнього омбудсмена нагадує, що батьки здобувачів освіти також зобов’язані виховувати повагу в дітей до державної мови. Їх обов’язком є настановленням і особистим прикладом утверджувати повагу та формування патріотизму, формувати у дітей усвідомлення необхідності додержуватися Конституції та законів України, захищати суверенітет і територіальну цілісність України. Батьки зобов’язані виховувати у дітей повагу до державних символів України, національних, історичних, культурних цінностей України, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання України. Цей їх обов’язок визначений частиною 3 статті 55 Закону України «Про освіту», – повідомляють у службі.
Відповідно до статті сьомої Закону України «Про освіту», особам, які належать до національних меншин України, гарантують право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти, а особам, які належать до корінних народів України, для здобуття дошкільної і загальної середньої освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини, корінного народу.
Це право реалізують шляхом створення відповідно до законодавства окремих класів чи груп з навчанням мовою відповідної національної меншини, корінного народу поряд із державною мовою і не поширюється на класи з навчанням українською мовою.
Тому жодним нормативно-правовим актом не встановлено обов’язок педагогічних працівників, які не викладають у класах національних меншин чи корінних народів, розуміти, розмовляти та використовувати ці мови в освітньому процесі.
«Відповідно до пункту 18 Порядку та умов звернення до освітнього омбудсмена, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06. 2018 р. № 491 за результатами попереднього розгляду Службою скарги приймається рішення про обґрунтованість чи необґрунтованість скарги та надається письмова відповідь щодо результатів її розгляду. Скаргу громадської організації визнано необгрунтованою», – підсумовують у Службі.
Раніше про інцидент у одному із ліцеїв Житомира повідомила депутатка Наталія Піпа.