Завдяки ініціативним студентам будівля медичного факультету в Ужгороді стала доступною для людей з інвалідністю

04 Листопада 2024, 11:30
Завдяки ініціативним студентам будівля медичного факультету в Ужгороді стала доступною для людей з інвалідністю 302
Завдяки ініціативним студентам будівля медичного факультету в Ужгороді стала доступною для людей з інвалідністю

У квітні в Ужгороді проходив захід «Ідеатон» на якому троє студентів ужгородського університету запропонували свою концепцію підвищення доступності навчального корпусу медичного факультету та виграли грант на його реалізацію. 

Про це пишуть на сайті університету.

Питання доступності та безбар’єрності завжди актуальне, однак особливо гостро постає зараз - в умовах війни. Історичний статус будівлі медичного факультету зобов’язує до попереднього узгодження та регламентації будь-яких емонтних робіт. У зв’язку з цим виникають труднощі при встановленні відповідних засобів пересування, як, до прикладу, пандус. 

Проте активна та ініціативна молодь знайшла рішення. Студенти медичного факультету другокурсниця Катерина Шлєєнкова, четвертокурсник Віталій Луц та магістр факультету туризму та міжнародних комунікацій Юлія  Жиненко запропонували свій проєкт-рішення на конкурсі та виграли грант від спонсорів.

На презентацію сходового підйомника завітав ректор УжНУ Володимир Смоланка: 

«Ми розуміємо, що у людей з інвалідністю є певні виклики, з якими їм доводиться стикатися. Тож для того, щоб зробити доступ однаковим для всіх, щоб він був безбар'єрним, ми робимо цілий ряд проєктів, які спрямовані на допомогу студентству. Один із таких заходів з ініціативи студентів відбувся сьогодні. Він реалізований за підтримки громадської організації «Неємія». Це - сходовий підйомник для медичного факультету. У сучасних будівлях доступ є легшим, ніж в історичних спорудах, як у цьому корпусі, побудованому в 20-х роках ХХ століття. Звичайно, там ці речі не передбачалися. І тому саме такий мобільний підйомник, або гусеничний ескалатор, дуже важливий. Студент може під'їхати, викликати кнопкою чергового і, відповідно, з допомогою гусеничного ескалатора піднятися. Це одна із невеличких цеглинок у цілому ряді проєктів і концепцій безбар'єрного доступу для всіх здобувачів вищої освіти».

Громадська організація «Неємія» підтримала цю концепцію у межах ідеатону, що відбувся на базі Ужгородського національного університету. На конкурсі було представлено велику кількість пропозицій, з яких виграли сім, зокрема, й ініціативна група студентів УжНУ. 

Поділилася своїми враженнями й в.о. голови польового підрозділу агентства ООН у справах біженців у Закарпатській та Івано-франківській областях Віра Шелес: 

«Дуже приємно, що активна студентська молодь перейнялася такою важливою темою, оскільки у фокусі в нас була саме інклюзія. Вони заглибилися в цю тематику і подали не просто як питання інвалідності, а показали це з боку залучення суспільства та людей до процесів життя. Ми говоримо, що навчання є важливим правом, оскільки необхідно, щоб людина була в соціумі та мала можливість розвиватися. Тому те, як студенти представили цей проєкт, як вони побачили кроки для того, щоб медичний факультет став більш доступним для людей з інвалідністю, що мають потребу реалізовувати свої права на навчання – нас вразило».

На заході керівництво та персонал факультету продемонстрували, як працює сходовий підйомник. Задля того, щоб потрапити в середину потрібно натиснути на кнопку виклику, яка яскраво виділена на фоні будівлі, також напис продубльований шрифтом Брайля, після цього працівник вийде та допоможе. 

В.о. декана медичного факультету Олег Девіняк зазначив: 

«Такі впровадження важливі, тому що, на жаль, кількість людей з інвалідністю внаслідок війни збільшується. І ми усвідомлюємо, що їм потрібно буде змінювати свою концепцію, своє місце роботи, свій спосіб життя. І ці люди, потребують допомоги і підтримки загалу. Ми повинні дати їм можливість навчатися, перепрофілюватися, здобувати нову освіту для того, щоб посісти своє місце у суспільстві. Тому колектив факультету, окрім підвищення доступності корпусу, також розробляє короткі, менш формальні освітні програми для того, щоб навчити людей розуміти медичні обмеження, принципи першої допомоги та дії в екстрених ситуаціях. Тобто усе, чим можемо поділитися як медики, щоб підтримати і допомогти». 

Коментар
09/12/2024 Понеділок
09.12.2024
08.12.2024
07.12.2024
06.12.2024