У Херсонському державному університеті презентували ще одне видання про цивільний спротив херсонців
У межах Всеукраїнської науково-практичної конференції «ХЕРСОН 8.10» відбулася презентація нової книги «Херсон 2022: з Україною в серці» для громадськості. Захід присвятили II річниці визволення Херсона та 107-ї річниці Херсонського державного університету.
Про це йдеться в повідомленні навчального закладу.
Автори – викладачі кафедри історії, археології та методики викладання ХДУ Галина Михайленко та Олександр Черемісін.
Книга стала переможницею конкурсу Українського інституту книги 2024 році в номінації науково-популярного видання.
Дослідження проводилося відповідно до ініційованої ректором ХДУ Олександром Співаковським наукової теми: «Окупація та визволення Херсону: Бузковий парк, Антонівський міст, героїзм цивільного спротиву».
Зазначимо, що презентоване видання є логічним продовженням попередньої книги, виданої у 2022 році, «Літопис цивільного спротиву Херсона у вимірах повномасштабної агресії росії проти України році», що зібрала 27 розповідей самовидців окупації за різним досвідом цивільного спротиву.
На презентації видання були присутні близько 100 осіб, серед яких як студенти та викладачі ХДУ, так і представники влади та херсонці.
«Сьогодні ми бачимо ще одну книгу, другий том. Це видання – правдива історія про окупацію Херсона, історію про наших героїв і патріотів. Книги вже представлені у Франції, Італії, Фінляндії, США, Великій Британії – як документ, який передаватиметься наступним поколінням, щоб зберегти правду, – зазначив ректор ХДУ Олександр Співаковський.
Директор видавничого дому «Гельветика» Олег Головко, який до речі є уродженцем Херсона, також долучився до презентації видання.
«Ми активно співпрацювали з вченими Херсонського державного університету і під час окупації, і після деокупації. Хотів би відзначити, що формат інтерв’ю, що обраний автором, Олександром Черемісіним, у світі дуже популярний. Оскільки історики намагаються викладати матеріал у такому форматі «живої історії» для залучення більшої кількості читачів. До речі, і перша, і друга книги були змакетовані та надруковані у Херсоні, де є наша друкарня», – прокоментувавОлег Головко.
Перший проректор Сергій Омельчук відзначив, що ці історії, зафіксовані у книзі, має почути та мати змогу прочитати весь світ. Тому надалі амбітною метою буде перекласти видання на англійську мову.
«Херсон 2022: з Україною в серці» – це те видання, яке хочеться розгорнути і насолодитися усними історіями, які з теплом у серці, з болем у душі, виписані кожним учасником інтерв’ю. Другий том не тільки побачив світ, але отримала національне визнання. Оскільки книга стала переможцем Всеукраїнського конкурсу “Книга року” у номінації науково-популярне видання. І це заслуга наших вчених, за змістовий контент, і, звісно, видавця. Тому ці спільні зусилля дали такий результат”, – зазначив Сергій Омельчук.
Про саме видання та його унікальність розповіла одна з авторок – Галина Михайленко. За її словами, книга нараховує близько 20 історій жителів Херсона.
«Ми маємо історії людей, які різні за своєї соціальною приналежністю, професійною діяльністю. Крім того, ці люди представляють різні куточки Херсона, тож вони розповіли про події, що відбувалися, зокрема, і біля Антонівського мосту, Бузкового парку та по всьому місту», – прокоментувала авторка.
Значну увагу приділяли питанням облаштування побуту в окупації, взаємодопомоги між херсонцями, спогадам про зустрічі з окупантами, виїзду з окупації, та, звісно, звільненню Херсона.
Галина Михайленко подякувала всім, хто долучився до проведення інтерв’ю, видання книги, а також підтримував ідейно.
Після завершення офіційної частини перейшли до обговорення, де учасники заходу ділилися своїми рефлексіями та враженнями.
Зазначимо, що видання буде поширено бібліотеками України, тому всі охочі матимуть змогу з ним ознайомитися.