Позашкільна освіта в Овідіополі на Одещині: відкриття нового Центру та його здобутки

18 січня 2022 року відбулася непересічна подія – утворено Центр позашкільної освіти Овідіопольської селищної ради Одеського району. У зв’язку з цим реорганізовано два позашкільні заклади: Овідіопольську районну станцію юних техніків та Овідіопольський районний будинок дитячої та юнацької творчості. Нині діючий Центр розташовано в історичній будівлі. Скільки всього пам’ятають ці стіни…і роками тут не стихає дитячий гамір.
Сьогодні в закладі працює 18 гуртків, в яких навчаються 308 вихованців за 6 напрямами: науково-технічним, еколого-натуралістичним, туристсько-краєзнавчим, художньо-естетичним, соціально-реабілітаційним та гуманітарним. Організована робота територіальної філії Малої Академії Наук України, веде діяльність музей декоративно – ужиткового мистецтва. На базі закладу працює волонтерский центр «Україна переможе!». Про це пише Департамент освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації.
Талановиті викладачі протягом цих років виховали не одне покоління овідіопольців. В Центрі позашкільної освіти невтомно працює 14 педагогів на чолі досвідченим керівником Орловою Тетяною Миколаївною.
Протягом минулого року освітній процес у Центрі позашкільної освіти був організований у змішаному форматі, враховуючи умови воєнного стану. Було продовжено реалізацію низки різнопланових проєктів, вихованці взяли участь в територіальних, обласних, всеукраїнських етапах різноманітних конкурсів та акцій.
В Мистецькій світлиці Центру діяли виставки: українських рушників «Вишиване слово», «Царство птахів на українських рушниках», народної картини «Ангел стереже дітей», «Народна іграшка», «Воскресни, писанко!».
В рамках проєкту «Власна марка» було проведено ряд просвітницьких заходів до знаменних та пам’ятних дат, а також організовано випуск, презентацію та погашення власної марки «Захисники неба» для військовослужбовців 160-ї Одеської зенітно-ракетної бригади.
Триває реалізація виставково-просвітницьких проєктів «Мистецтво на війні» (художні панно в різноманітних техніках на тему війни в Україні) та «Вишивана воля» (дослідження та відтворення вишивок, створених в неволі), екологічних – «Діти. Війна. Екологія», «Моніторинг екологічного стану Чорного моря в умовах війни», «Дністровські замальовки». Заслуговує на особливу увагу проєкт «Життя за Україну: пам’ятаємо кожного», який включає співпрацю з родинами загиблих в волонтерській діяльності та збір інформації про полеглих Героїв російсько-української війни.
Національно-патріотичне виховання є одним із ключових пріоритетів діяльності закладу в умовах воєнного стану. В 2024 році було проведено 2 благодійних ярмарки «Слава нашим ЗСУ, слава Україні!», триває постійнодіючий марафон на підтримку Збройних Сил України «З Україною в серці», проводяться майстер-класи з виготовлення оберегів для захисників.
Центр є кординатором заходів військово-патріотичної дитячо-юнацької гри «Сокіл» (Джура»). Спільно з військовослужбовцями 122-ї бригади територіальної оборони проведено ряд вишколів, а також територіальний етап гри, переможець якого, рій «Чайка» куреня імені І. Калнишевського, взяв участь в обласних змаганнях. Організовано та проведено зустрічі з військовослужбовцями полку «Цунамі» об’єднаної штурмової бригади бригади Національної поліції «Лють», 160-ї Одеської зенітно-ракетної бригади, 122-ї бригади територіальної оборони.
З метою психологічної підтримки бійців керівники гуртків проводять виїзні майстер-класи з народних ремесел. Під час Різдвяно-новорічних свят в закладі працює Резиденція Святого Миколая, де проходять не тільки зустрічі з військовослужбовцями, а й акції «Ялинка для ЗСУ», « Пакуночок тепла для бійця», « Лист подяки захиснику».
6284 кв.м сіток сплетено руками керівників гуртків, вихованців, небайдужих мешканців громади в Центрі позашкільної освіти протягом 2024 року. Найбільша сітка була сплетена для 1-го Одеського прикордонного загону. Спільно з волонтерами виготовлено понад 5000 окопних свічок.
Традиційно, у закладі відзначається День пам’яті захисників Донецького аеропорту, День Захисника України, День Добровольця, День Національної Гвардії України, День Пам’яті захисників України. Спільно з волонтерською спільнотою проходять постійні збори необхідної допомоги, яка передається захисникам, також педагоги беруть безпосередню участь в доправленні допомоги в зону бойових дій та побували на Херсонському, Запорізькому, Харківському та Донецькому напрямках. Колектив закладу працює над створенням музейної кімнати російсько-української війни.
Заклад позашкільної освіти Овідіопольської громади - це місце, де формується національна і культурна ідентичність, де постійно досліджують та вивчають народні традиції і сучасну історію України. Щорічно вихованці гуртків беруть активну участь Шевченківських днях, в Міжнародному конкурсі «Барви Дністра», а також заходах, організованих Департаментом освіти і науки, Одеським обласним гуманітарним центром позашкільної освіти та виховання: «Щедрість рідної землі», «Космічні фантазії», «Земля – наш спільний дім», «Вишиванка - оберіг моєї родини», «Птах року», «Зоологічна галерея» та ін, в яких посідають призові місця.
Здобутки Центру – це результат наполегливої праці педагогів, дітей та батьків, постійного пошуку та новизни в діяльності колективу.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром