Учні стануть студентами: п'ять ключових змін, які готують для системи профосвіти України

Кабінет Міністрів України схвалив проєкт Закону України «Про професійну освіту».
У Міністерстві освіти і науки України розповіли про п'ять ключових змін, які готують для галузі.
Фінансова та кадрова автономія
Заклади освіти зможуть функціонувати як комунальні некомерційні товариства. Це дасть можливість самостійно управляти коштами, затверджувати штатні розписи та відходити від тарифної сітки.
Такі заклади освіти будуть отримувати кошти від своїх засновників за послуги з підготовки фахівців, а не за кошторисом, тож розподіл грошей між закладами стане більш ринковим і конкурентним.
Впливові наглядові ради
Наглядові ради стануть реальним органом управління закладу освіти, як у бізнесі. Вони проводитимуть конкурс на посаду директора закладу, оцінюватимуть його роботу, затверджуватимуть стратегію та фінансовий план.
«До складу наглядової ради увійдуть роботодавці, які співпрацюють із закладом, тож бізнес отримає реальний вплив», – запевняють у Міносвіти.
Реалізація інвестиційних проєктів
Бізнес отримає більше можливостей співпраці з закладами освіти через реалізацію інвестиційних проєктів. Наразі механізм державно-приватного партнерства є складним для реалізації у сфері професійної освіти, тому залучення інвестора в об’єкти державної та комунальної власності стане ефективним інструментом для спільної діяльності бізнесу та закладів професійної освіти.
«Надаємо можливість укладання договорів оренди, а також передання закладу професійної освіти в управління», – йдеться у повідомленні.
Гранти на дуальну освіту
Запустять новий механізм фінансування дуальної освіти, щоб люди могли отримувати гранти від держави чи місцевої влади на навчання на базі підприємств – як це працює в ЄС. Для популяризації поєднання роботи з навчанням, створять «студентський трудовий договір».
Менше бюрократії
Міністерство більше не буде затверджувати стандарти освіти для кожної професії. Заклади розроблятимуть освітні програми разом із бізнесом, а змінювати та затверджувати їх буде наглядова рада.
«Переходимо на кредитно-модульну систему, щоб простіше зараховувати результати навчання, зокрема здобуті неформально, або під час переходу до іншого закладу», – пояснюють у МОН.
Крім цього, законопроєктом прагнуть змінити бренд професійної освіти: замість «ПТ», «ВПУ» та інших застарілих абревіатур залишаться професійні коледжі та навчальні центри. Учні стануть студентами, слухачами або курсантами.
Наступний етап — реєстрація законопроєкту у Верховній Раді та його розгляд на голосуванні.