Гендерно зумовленому та домашньому насильству на Рівненщині протидіють, але рівень обізнаності громади варто підіймати
Гендерно зумовлене та домашнє насильство є найпоширенішою причиною смерті та інвалідності серед жінок репродуктивного віку. Однак існують успішні та дієві приклади запобіганню його проявам.
Про показові кейси підвищення рівня свідомості громадян щодо гендерно зумовленого та домашнього насильства на Рівненщині у розмовах з освітянками та громадськими активістками.
Освітяни вважають, що про насилля треба більше говорити з учнями (-еницями) й батьками
«Минулого року вшосте стала класною керівницею десятикласників, – розповідає учителька однієї зі шкіл на Рівненщині, – ця роль мені добре відома, завше вдавалося легко знаходити контакт з дітьми та батьками. Непорозуміння, якщо й виникали, то стосувалися оцінок із певних предметів, але все вирішувалося. А з окремими учнями та їх батьками зі свого теперішнього випускного класу вже пів року шукаємо спосіб порозумітися. А почалося все під час виховної години, на яку запросила лікарку, щоб поговорити про статеве виховання».
Після виховної години, де старшокласники мали бесіду про тілесність, безпечний секс, насилля, покарання за вчинення насильства, учительку окремі батьки звинуватили у популяризації дошлюбних статевих контактів.
Конфліктна ситуація досі не вирішена, тематику виховних годин та запрошених гостей вчителька погоджує із батьківським комітетом класу.
На думку освітянки та окремих представниць адміністрації закладу, дивно, що батьки бояться подібної теми, адже під час виховної роботи з учнями(-еницями) нерідко фіксують факти психологічного насилля батьків стосовно дітей, фізичні покарання за низьку успішність, деякі діти бояться бути відвертими зі своїми батьками, розповідати про свої емоції, переживання, перші закоханості.
Педагогині переконані, що просвітництво потрібне не тільки серед дітей, а й серед батьків.
Які громадські ініціативи щодо запобігання гендерно зумовленому та домашньому насильству діють на Рівненщині
У Рівному працюють певні громадські ініціативи, які впроваджують проєкти, спрямовані на запобігання гендерно зумовленому та домашньому насильству.
Зокрема, громадська організація «За добробут життя «Берегиня» із лютого по червень 2023 року втілила проєкт «Підтримка та посилення інституційної спроможності громадських організацій у реалізації ініціатив зі зміни соціальних норм для запобігання домашньому і гендерно зумовленому насильству в громаді».
Активістки й активісти організації проводили лекції для учнів(-ениць) шкіл і студентів(-ок), поліцейських, вчителів(-ок) та вихователів(-ок) дитячих дошкільних закладів, реабілітантів(-ок) реабілітаційних центрів для алко- та наркозалежних у Рівному.
«Під час лекцій ми намагалися донести інформацію про гендерно зумовлене насильство та способи запобігання його проявам якомога більшій кількості рівнян та рівнянок різного віку», – розповідає керівниця організації Олена Бобровська.
Серед учасників та учасниць тренінгу були вихованці дитячих садків і підліткових клубів, школярі(-ки), діти, що евакуювались з інших регіонів країни.
Також діти малювали малюнки на конкурси «Країна моїх прав» та «Родина без насильства – щаслива родина».
«Всі учасники(-ці) конкурсу отримали подарунки, а їх роботи виставлялись в міському будинку культури «Текстильник», – додає Олена Бобровська.
Для маленьких мешканців(-ок) Рівненської громади в театрі ляльок організували вистави про дружбу, підтримку та добре ставлення до оточення.
«За підтримки розважального парку сімейного відпочинку провели квест, до участі в якому запросили сім'ї з дітьми. Учасники(-ці) квесту дізнавались, що таке гендерно зумовлене і домашнє насильство, вчились розпізнавати його та отримували знання щодо запобігання й протидії, виконуючи цікаві завдання», – каже пані Олена.
Також організація ініціювала проведення кіноклубу та мультклубу, демонструючи відео про життєві ситуації, повʼязані з гендерно зумовленим насильством.
«Нам було важливо показати та розповісти історію життя героїнь, які є постраждалими. Проявити проблему, почати про неї говорити та набратися сміливості казати: «Я так не хочу», «Це мені шкодить», «Я потребую допомоги», «Я хочу це припинити», «Це шкодить психічному здоровʼю людини», «Це шкодить суспільству вцілому», – зазначає Олена Бобровська.
Загалом за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення, UNFPA Україна і за фінансової підтримки Бюро гуманітарної допомоги USAID (BHA) представники та представниці організації змогли провести близько 100 активностей щодо запобігання домашньому насильству та гендерно зумовленому насильству.
Ефективність таких заходів, на думку активісток організації «За добробут життя «Берегиня», в тому, що стає помітним зміна у сприйнятті проявів гендерно зумовленого насилля. Рівень толерантності до будь-яких проявів насильства змінюється та зменшується.
«Наші проєкти прості у реалізації. Ми бачимо запит до психологічних «розборів» фільмів у соцмережах, але недоліком є неможливість поставити запитання або поділитися своїм особистим враженням, переживанням. У супроводі психолога під час перегляду підкреслюються найдрібніші деталі у взаємодії між людьми, відшукуються ті перші дзвіночки насилля, на які потрібно реагувати. Крім того, під час таких зустрічей можна отримати знання про самозахист та самозбереження. А ще у подібних проєктах цінна й важлива спільна робота команди, зокрема, психологів і фахівців соціальної роботи. Самотужки подібні заходи втілювати важко», – додає пані Олена враження про роботу кіноклубів.
Інша важлива ініціатива втілювалася Благодійною організацією «100 відсотків життя.Рівне».
Про неї розповідає представниця організації Аліна Дубовська.
«Ми проводимо тренінги про запобігання та протидію гендерно обумовленому та домашньому насильству для студентів(-ок). Охоплювали питання про те, що таке ГЗН і ДН, які його причини, що кваліфікувати як насильницькі дії, як запобігти тому», – говорить Аліна Дубовська.
Загалом провели шість одноденних тренінгів: три в Рівному, та по одному в Острозі, Дубні й Здолбунові.
Також у п'яти школах Рівного активістки організували тренінги для школярів і школярок у співпраці з департаментом освіти та науки.
«Цікаво, що в ході навчання активно себе проявляли хлопці, дивуючись, що чоловіки теж можуть страждати від насилля. Це ставало відкриття для молоді. Пізніше ми також проводили конкурси для молоді у ТікТоці», – зазначає пані Аліна.
Ще один проєкт, який втілюють представники та представниці Благодійної організації «100 відсотків життя.Рівне» – це шелтер.
«Ми відкрили шелтер для жінок, які постраждали від гендерно зумовленого чи домашнього насильства. Назвали заклад «Шелтером княгині Ольги». Знаходиться він у Рівненській області. Тут можуть прийняти від 30 до 50 жінок терміном від 3 до 6 місяців із дітьми або без, залежно від потреби», – говорить пані Аліна.
На базі шелтеру є соцпрацівники(-ці), які допомагають жінкам адаптуватися, психологи(-ці), духовенство, якщо у тому є потреба.
У шелтері також надають медичні консультації, тобто увесь спектр послуг, які можуть знадобитися.
З огляду на безпеку жінок адресу закладу не розголошують.
Жінки, які мають потребу в прихистку, можуть подзвонити і попросити про допомогу за номером телефону, який вказаний на сайті мережі громадських організацій «Елеос-Україна» у розділі «Шелтери».
Загалом активістки організації активно поширюють інформаційні матеріали (буклети, інформаційні листки) про протидію гендерно зумовленому насильству в навчальних закладах Рівного, зокрема, університетах, гуртожитках, де мешкають студенти та студентки.
Обидві представниці громадських організацій переконують, що основна проблема у недостатній свідомості громадян(-ок) щодо важливості запобігання гендерно зумовленому та домашньому насильству і в нерозумінні справжніх масштабів і наслідків цього явища.
Інформації та громадських кампаній на Рівненщині є достатньо, але люди можуть не перейматися проблемою та загалом не усвідомлювати шкідливість соціальних норм, які сприяють ДН і ГЗН.
Інформаційний матеріал створено у межах програми UNFPA з протидії та запобігання гендерно зумовленому насильству за фінансової підтримки уряду Канади та Бюро гуманітарної допомоги USAID (BHA). Думки, погляди та рекомендації, викладені у цій ініціативі, належать авторам(-кам) і не обов’язково відображають офіційну політику чи позицію UNFPA, урядів США та Канади.