«Екотеатр в Українських Карпатах»: як педагоги, актори та екопросвітники вчать дітей берегти природу

24 Січня 2024, 15:28
«Екотеатр в Українських Карпатах»: як педагоги, актори та екопросвітники вчать дітей берегти природу 1713
«Екотеатр в Українських Карпатах»: як педагоги, актори та екопросвітники вчать дітей берегти природу

Інститут еколого-релігійних студій (IERS) спільно із Закарпатським академічним обласним театром ляльок «Бавка» реалізував проєкт «Екотеатр в Українських Карпатах», аби підтримати, залучити та об’єднати акторів для поширення екологічних цінностей в Україні під час війни. Упродовж восьми місяців проєкту дітей і молодь навчали прийомам театралізованих дійств, розробляли методичні рекомендації та курси, створювали та показували вистави на екологічну тематику, проводили уроки та майстер-класи тощо.

Більше про це дізналися журналісти Району.Освіти.

«Педагогам ми запропонували різні інструменти екопросвітницької активності: екоквести, екосет «Пізнавай світ разом з нами», лялькові вистави. За допомогою театральних постановок відкриваємо проблематику необхідності збереження навколишнього середовища», – розповідає координаторка проєкту Наталія Куля.

Доведено, якщо дітям досить рано прищеплювати екологічну свідомість, то бажання підтримувати екологічну відповідальність буде вищою, ніж вона є на сьогодні. Екологічній свідомості суттєво сприяє мистецтво, оскільки через емоційний підхід розвивається єдність з навколишнім середовищем.

Одним із способів інформування про стан навколишнього середовища та його збереження для молодших учнів є використання методів театральних і видовищних ігор, які заохочує активно використовувати в школах Інститут еколого-релігійних студій (ІЕРС). У рамах проєкту «Екотеатр в Українських Карпатах» ІЕРС у співпраці із Закарпатським обласним академічним театром ляльок «Бавка» розробив сет іграшок-рукавичок, з допомогою якого можна поєднувати гру та екоосвіту.

Наприклад, саме такий набір зі сценаріями екологічних казок нещодавно отримала в подарунок шкільна бібліотека Турʼє-Реметівської школи. Апробувати подарунок педагоги вирішили разом із бібліотекаркою Мариною Михайлівною, психологинею Емілією Іванівною та учнями третіх класів. Вчителька біології Орися Кречко розповіла колегам як можна використовувати екотеатр, і запропонувала проаналізувати ефективність його використання. Психологиня теж виявила бажання побути в ролі казкової героїні і озвучила свої ідеї застосування ляльок.

Далі учні ознайомилися з тваринками сету і розповіли, що їм відомо про цих звірів, яка їхня роль в природі. Дітям так сподобалися казкові герої, що вони відразу захотіли з ними погратися. 

Несподіванкою стало, як діти дуже легко вжилися в обрані ролі і зіграли цікаву виставу, як хлопчик Петрик гуляв лісом, в якому він помітив дуже багато сміття. По черзі йому зустрічалися різні лісові звірі, які розповідали свою історію, звідки ж в лісі взялося це сміття і яку шкоду їхньому існуванню воно приносить.

Загалом проєкт залучав різні цільові аудиторії, охопили приблизно 500 дітей у різних школах Закарпаття, багато активностей проводили зокрема в Ужгороді. 

Виставу п’ятнадцять разів ставили у дитячих садочках, актори проводили воркшопи про збереження навколишнього середовища. Для вчителів провели курс  «Поширення екоцінностей серед дітей дошкільного і молодшого шкільного віку через казку/театр ляльок» на медіаплатформі «Всеосвіта».

Так, 30 українських педагогів виграли сет іграшок для екотеатру «Пізнавай світ разом з нами!».

За грудень курс повністю пройшли 54 людини.

Кожен призер отримував у подарунок сет іграшок для екотеатру «Пізнавай світ разом з нами!», а також додаткові сюрпризи від порталу «Всеосвіта».

«Проєкт став популярним, тому що це досить інноваційна методика: поширення екоцінностей через театральне мистецтво. Змогли залучити, як найменших діток, так і старших. У Ясінях, наприклад, ековистави ставлять вже самі учні. Серед молодого покоління ми точно здобули популярність. Для педагогів - це теж цікавий метод зосередження уваги учнів на запропонованій тематиці», - каже пані Наталія.

Жінка додає, що діти сприймають світ емоційно, тому театр дуже допомагає запам'ятати інформацію. Як результат: 500 дітей побували на заняттях із сетом іграшок  «Пізнавай світ разом з нами!», майже тисяча дітей відвідала ековистави, провели заняття для понад 50 дітей у творчих студіях, 40 педагогів взяли участь у воркшопах, 450 - пройшли онлайн-курс з екоосвіти.

«Екотеатр в Українських Карпатах» унікальний тим, що поєднує в собі екологічну освіту, культурні заходи та охорону природи. Це місце, де можна не лише насолодитися театральними виставами, а й дізнатися більше про екологічні проблеми та способи їх вирішення. Такий формат дозволяє поєднати розвагу з корисною інформацією, привертаючи увагу глядачів до важливих питань охорони навколишнього середовища.

«Екоосвіта формує відповідальне ставлення до природи і природних ресурсів. Через кілька років діти будуть тими людьми, хто приймає рішення, тому важливо зараз їм надати правильне підгрунтя», – резюмує жінка.

Каже, що екоосвітні проєкти надалі планують географічно поширювати не лише на Закарпатті, а й в інших областях України.

Головна режисерка театру «Бавка» Наталія Орєшнікова розповідає, що відразу погодилися доєднатися до проєкту, тому що була зацікавлена в екологічній освіті. Поставили дві вистави, створили екоквест, пошили рукавичний театр. Викликом в цій роботі, каже жінка, було створити ляльки кажанів, аби вони були динамічними. Всі сценарії створював сам театр. У виставах брали участь 4-5 акторів.

 

«Через ігрову форму занять ми навчаємо дітей оберігати природу, сортувати сміття. Цей проєкт дозволив нам мати «родзинку» в театрі. Ми й раніше намагалися створити щось про екологію, але тепер маємо певний репертуар і не хочемо зупинятися на цьому», – коментує жінка.

 

Коментар
26/02/2024 Понеділок
26.02.2024
24.02.2024
23.02.2024