У чотирьох областях України досі не ухвалили програм розвитку української мови як державної

27 Лютого 2024, 19:54
Україна ФОТО 2236
Україна

Досі залишаються області, які так і не ухвалили програм розвитку та функціонування української мови як державної. Серед них – Полтавська, Рівненська, Вінницька та Чернівецька.

Про це повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

За його словами, днями ухвалили Івано-Франківську обласну програму, яка відповідає викликам сьогодення, підкріплена реальним фінансовим ресурсом, враховує кращі регіональні практики.

«Так, наприклад, окрім відкриття мережі курсів з вивчення української мови для різних категорій осіб, програма передбачає підтримку українців за кордоном українськомовним культурним продуктом, гарантує облаштування книжкових полиць для військовослужбовців в госпіталях та лікарнях області, заохочує громадян до вдосконалення свого мовлення», – розповів Уповноважений.

Досі немає мовних програм у 12-ти обласних центрах: Луцьку, Рівному, Івано-Франківську, Житомирі, Вінниці, Одесі, Кропивницькому, Чернігові, Херсоні, Запоріжжі, Харкові та Сумах.

«Сподіваємося, що з прийняттям Урядом довгоочікуваної Державної програми сприяння опануванню державної мови, яка передбачає відкриття безоплатних мовних курсів, ухвалення мовних програм у містах та областях суттєво пожвавиться», – додав він.

Івано-Франківська обласна рада 16 лютого 2024 року затвердила комплексну програму «Утвердження функціонування української мови як державної у всіх сферах суспільного життя Івано-Франківської області» на 2024-2026 роки.

У документі зазначено, що Програма створює належні умови для забезпечення і захисту мовних прав і потреб українців, зокрема можливості оволодіння державною мовою, використання її у всіх сферах суспільного життя, закупівлі комп’ютерних програм тощо.

Серед основних завдань цієї програми:

 • мотивування населення області до вивчення, навчання та спілкування українською мовою, запровадження та реалізація відповідних проєктів;
 • розроблення та відкриття мережі курсів з вивчення української мови (у тому числі дистанційних та онлайн-курсів) для різних категорій осіб, у тому числі на безоплатній основі;
 • сприяння створенню інформаційної, у тому числі медійної, україномовної продукції;
 • сприяння запровадженню освітніх теле- та радіопрограм, відкритих онлайн-курсів з історії української мови та культури;
 • підтримка книговидавничої справи в Україні, зокрема видання книг українською мовою, які сприятимуть підвищенню іміджу української мови в Україні та за її межами і можуть бути перекладені іноземними мовами тощо.

Програмою передбачено такі заходи:

 • підтримка українців за кордоном україномовним культурним продуктом;
 • придбання програмного забезпечення для бібліотек області;
 • облаштування книжкових полиць для військовослужбовців в госпіталях та лікарнях області;
 • організація обласного конкурсу учнівських відеороликів про українську мову як фактора національної безпеки;
 • створення аудіогідів українською мовою в музеях області;
 • організація клубів з вивчення української мови для внутрішньо переміщених осіб;
 • формування електронного україномовного простору шляхом оцифрування популярних творів українською мовою тощо.

На реалізацію цієї програми виділили 7 мільйонів 340 тисяч гривень. Нагадаємо, що станом на сьогодні діє вже 19 обласних програм сприяння і розвитку української мови як державної.

Карта мовних програм
Карта мовних програм

Коментар
19/04/2024 Четвер
18.04.2024