Війна вимагає нових фахівців у тилу: в Луцьку готують спеціалістів із соціального забезпечення
Під час війни сфера соціальної підтримки набуває неабиякого значення. Суттєве збільшення людей, які потребують соціального захисту та психологічної допомоги, є викликом для країни.
У Луцькому національному технічному університеті на кафедрі соціогуманітарних технологій запевняють: готові до підготовки нових спеціалістів, які впораються з подоланням нових викликів у суспільстві.
Про соціогуманітарні технології, розвиток соціальної сфери та особливості роботи кафедри поспілкувались із завідувачкою кафедри соціогуманітарних технологій, кандидаткою історичних наук, доценткою Оксаною Жук та студентом Олегом Карасем, який працевлаштувався під час навчання та продовжує здобувати освіту за магістерським рівнем.
Соціогуманітарні технології: що це таке?
«Соціогуманітарні технології є важливим інструментом для розуміння, аналізу та впливу на соціальні процеси та явища, що допомагає створювати краще суспільство, сприяти гармонійній взаємодії між людьми та просувати прогрес у різних сферах», – розповіла завідувачка кафедри.
Головним вектором розвитку України наразі є євроінтеграція. Дотримання вимог євроінтеграції ставить перед Україною цілі сталого розвитку, серед яких є:
- безбар'єрний простір;
- соціальні стандарти країн ЄС;
- людиноорієнтованість.
«Саме вивчення та використання соціогуманітарних технологій в Україні дозволить дотримуватись вимог євроінтеграції та створювати якісно новий рівень суспільства», – пояснила Оксана Жук.
Соціогуманітарні технології направлені на:
- Розуміння людської поведінки;
- Розвиток інклюзивного суспільства, створення справедливого суспільства без дискримінації, стереотипів та нерівноправності;
- Вдосконалення комунікації: соціогуманітарні науки допомагають поліпшити комунікацію між людьми та організаціями, сприяють розвитку нових способів спілкування, колективного інтелекту та спільної роботи;
- Етичне суспільство: сприяння розвитку етичних рамок, регуляцій та норм, які забезпечують використання технологій на благо суспільства та окремої особистості;
- Запобігання соціальних криз: завдяки спеціалістам соціогуманітарного напрямку, які виявляють патерни, тренди та ризики, що можуть призвести до соціальних криз. Прогнозування та аналізування проблем, таких, як: безробіття, бідність, конфлікти, та прийняття вчасних заходів для їх запобігання та розв’язання.
Луцький заклад вищої освіти реалізує освітні програми з соціальної підтримки
Луцький національний технічний університет гнучко і швидко реагує на соціально-економічні зміни та потреби на ринку праці, тому на його базі кілька років тому відкрили нові спеціальності бакалаврського рівня: 232 Соціальне забезпечення та 053 Психологія.
Окрім того, кафедра має дві освітньо-професійні програми магістерського рівня:
- «Освітні/педагогічні науки (Інклюзивна освіта) (спеціальність 011 – Освітні/педагогічні науки);
- «Управління в системі соціального забезпечення» (спеціальність 232 – Соціальне забезпечення).
Кафедра соціогуманітарних технологій у Луцькому національному технічному університеті виросла із двох гуманітарних кафедр, які від початку функціонували у навчальному закладі. В залежності від історичних і культурних періодів існування вишу, кафедра забезпечувала викладання таких курсів, як: філософія, політекономія (потім політологія), культурологія, історія України, українознавство (після 1991 року) тощо.
Гасло кафедри – слова Івана Франка: «Життя людини до тих пір має цінність, поки людина може допомагати іншим».
Соціальна значимість та актуальність освітньої програми «Соціальне забезпечення» неабияк зросла у період воєнного часу. У майбутньому, у післявоєнний період, ця спеціальність буде ще більш затребувана. Адже війна залишить по собі багато наслідків: ветерани та ветеранки війни, ВПО, учасники та учасниці бойових дій, особи з інвалідністю, в тому числі – діти з інвалідністю, пенсіонери, діти з особливими освітніми потребами та інші. Для соціальної адаптації таких груп людей вкрай важливою є робота соціальних служб.
Працевлаштування випускників кафедри соціогуманітарних технологій
Затребуваність соціальних працівників, фахівців з соціального забезпечення (управлінців), психологів, педагогів у інклюзивних класах лише зростає. Структури, які гостро потребують нових кадрів з-поміж випускників кафедри соціогуманітарних технологій, запрошують студентів на практику та надають робочі місця випускникам.
«Випускники кафедри стають робітниками державних інституцій системи соціального захисту; органів місцевого самоврядування, освітніх закладів та громадського сектору. Окрім соціально значимої посади, вони гарантовано отримують стабільні зарплати, соціальний пакет, трудовий (страховий) стаж, можливість підвищення кваліфікації та кар’єрного росту», – пояснила пані Оксана.
Зараз питання організації та надання соціальних послуг покладено на громади, тому у кожній громаді повинні бути створені відділи соціального захисту, служби у справах дітей.
Створюють також ЦНАПи, Центри надання соціальних послуг (терцентри), інклюзивно-ресурсні центри, ветеранські простори. І ці структури потребуватимуть додаткових фахівців.
Кафедра готова до нових соціальних викликів
«Сьогодні є нові запити, і кількість їх буде зростати, щодо введення посад соціальних працівників, фахівців з соціального забезпечення у різних силових структурах. Зокрема, у територіальних підрозділах Національної гвардії вводять посади соціальних працівників, які можуть обіймати тільки спеціалісти з військовим званням», – розповіла керівниця кафедри.
«Ми до цього готові. Адже наші здобувачі можуть паралельно, навчаючись на бакалавраті, закінчити військову кафедру, наприклад, за спеціальністю «Військова психологія», і отримати звання молодший лейтенант», – пояснила пані Оксана.
Потреби суспільства та установ у фахівцях
Постійно створюються і потребують психологів та соціальних працівників мобільні бригади швидкого реагування. Гостро стоїть питання створення ветеранських просторів/хабів, передбачається введення посад менторів, які будуть здійснювати супровід (консультативний, адміністративний, соціально-психологічний) ветеранів/ветеранок, осіб з інвалідністю та їх сімей.
Реабілітаційні центри потребують міждисциплінарної команди фахівців, як медичних працівників та реабілітологів, так і соціальних працівників та психологів. Наразі реабілітаційні центри з’являються по всій країні й кількість їх буде рости пропорційно попиту на їхні послуги.
Поступово вводяться посади соціальних працівників у госпіталях, навчальних закладах, тож в університеті прийняли рішення бути прикладом для інших і запровадити посаду фахівця з соціального забезпечення студентів.
«На посаді фахівця з соціального забезпечення студентів ЛНТУ працює наш випускник бакалаврату, що продовжує навчання в магістратурі. В нього наразі повна завантаженість, оскільки постійно зростає кількість пільгових груп здобувачів, що потребує додаткового супроводу, оформлення та перевірки документів та інше», – розповіла завідувачка кафедри соціогуманітарних технологій.
Для кого підійде робота в соціальній сфері
Студент кафедри соціогуманітарних технологій та, за сумісництвом, фахівець з соціального забезпечення студентів ЛНТУ Олег Карась з задоволенням поділився, до чого, на його думку, має бути готовий майбутній працівник соціальної та соціально-психологічної сфери.
«По-перше, варто усвідомлювати, що це робота з людьми, з їх проблемами й потребами. Тож серед якостей я б виділив найбільш важливі: це вміння слухати й дослухатись, неконфліктність та критичне мислення.
По-друге, треба вміти постійно вчитись та підлаштовуватись під нові умови, адже законодавство постійно змінюється і в ньому треба розбиратись.
По-третє, допомагаючи іншим людям, треба запобігати самовигорянню. Тож бажано мати хобі, яке забезпечить якісний відпочинок і відновлення поза роботою з людьми», – розповів Олег Карась.
Соціальна адаптація складається з трьох частин
Викладачі та студенти кафедри соціогуманітарних технологій приділяють багато уваги вивченню соціальної адаптації. Адже соціальна допомога має на меті підтримку людини на шляху до самостійного закриття своїх потреб.
«Соціальна адаптація та інформаційний супровід потрібні й ВПО, і сім'ям зниклих безвісти, сім'ям загиблих. Також задача і соціальних працівників, і всього суспільства – уникнути соціальної ізольованості людей, які набули бойового досвіду.
Надання інформаційних послуг, консультації є першочерговою допомогою людині, яка опинилась в скрутних життєвих обставинах. На другому місці за важливістю є соціально-психологічна допомога, а вже на третьому – соціально-економічна. Тож на плечі соціальних служб лягає багато роботи саме з інформування та психологічної допомоги», – поділилась Оксана Жук.
Дізнатись більше про роботу кафедри соціогуманітарних технологій, вступ до ЛНТУ та здобуття бакалаврського ступеня вищої освіти на спеціальності 232 «Соціальне забезпечення», 053 «Психологія» або здобуття магістерського рівня вищої освіти за спеціальностями 232 «Соціальне забезпечення» або 011 «Освітні, педагогічні науки» можна на сайті ЛНТУ
або за адресою:
- місто Луцьк, вулиця Львівська, 75, корпус Б;
або за телефонами:
- 0332 74 61 11 – приймальна комісія;
- 0332 74 61 40 – кафедра соціогуманітарних технологій.